اوین، شاید جهنم فعالان اجتماعی باشد اما برای اخلالگران اقتصادی و مفسدان، استراحتگاهی با سوئیت‌های لوکس، غذاهای مجلل و مرخصی‌های استعلاجی و رانتی گاه‌و‌بی‌گاه است.
بنا بر اطلاعات دریافتی روزنامه‌نگاران مستقل ایران، #متهمان_پرونده_بانک_سرمایه، پرونده‌ای با تخلفات ۱۴هزار میلیاردی از مهر ماه امسال در «مرخصی استعلاجی» به سر‌می‌برند!
درحالیکه #محمد_حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان ایران از ابتدای بازداشت بدون حتی یک روز مرخصی از درمان توموری در دست چپش محروم‌مانده است؛ کسیکه اردیبهشت ماه سال ۹۷ بازداشت شد و از آن زمان بدون برخورداری از حق مرخصی در زندان است. او طی این مدت ابتدا به بند هشت زندان اوین و سپس به زندان تهران بزرگ #تبعید شده است. علاوه براین، علیرغم تشخیص پزشک متخصص مبنی بر نیاز به جراحی، به دلیل عدم پذیرش هزینه‌های درمانی توسط سازمان زندان‌ها روند درمانی وی به تعویق افتاده است. #ندا_ناجی، یکی از بازداشت‌شدگان تجمع مسالمت‌آمیز و قانونی «روز کارگر» نیز بیش از ۹ ماه در بازداشت غیرقانونی به سر می‌برد و قاضی مقیسه با آزادی وی با قرار وثیقه موافقت نکرده است.
 این محرومیت‌ها کاملاً طبقاتی است؛ جهنمی برای معترضین و استراحتگاه موقتی برای دانه‌درشتها!
بند مالی اوضاع و احوال دیگری دارد؛طی هفته‌های اخیر خبر آزادی عیسی شریفی، (معاون محمدباقر قالیباف) شهردار سابق تهران و متهم پرونده هلدینگ یاس به نقل از چهره‌های نزدیک به شهرداری تهران منتشرشده است و عده‌ای در یک مراسم ترحیم او را دیده‌اند. بااین‌حال، هفته گذشته غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه این خبر را تکذیب کرد.
حالا باید پرسید آیا شریفی تنها متهم مالی یا مفسد اقتصادی است که این روزها در خیابان‌ها تهران دیده می‌شود؟
شواهد نشان می‌دهد «نه!» او تنها نیست و این امتیاز شامل مجرمان دانه‌درشت و سرشناس دیگری نیز شده است. در این میان اخیراً نام سه تن از محکومان پرونده «بانک سرمایه» به چشم می‌خورد؛ علی بخشایش، محمدرضا توسلی و پرویز کاظمی که هر یک به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از مشاغل دولتی به‌طور دائم محکوم‌شده‌اند، از پاییز سال جاری در مرخصی به سر می‌برند و مسئولان زندان اوین با تمدید مرخصی آنها موافقت کرده‌اند. این درحالی است که بر اساس ماده ۲۱۴ آیین‌نامه سازمان زندان‌ها، «محکومین بیش از ۱۵ سال و حبس ابد حداقل سه سال از مدت محکومیت خود را سپری کرده باشند» تا از حق مرخصی بهره‌مند شوند.
این سه مجرم اقتصادی مدعی استفاده از «مرخصی استعلاجی» هستند، آن هم به بهانه عارضه (سکته) قلبی. قاضی مسعودی، از سکته هم‌زمان سه متهم بانک سرمایه خبر داد. موضوعی مضحک که پزشکی قانونی آن را در مورد یک‌نفرشان تایید کرده است. در پاسخ به این ادعا نیز می‌توان به ماده ۲۱۶ آیین‌نامه سازمان زندان‌ها استناد کرد که در آن تأکید شده است: «محکومینی که بنا به تشخیص پزشک زندان نیاز به بستری شدن در مراکز درمانی خارج از زندان را دارند، بدون در نظر گرفتن شرایط مذکور در ماده ۲۱۴ می‌توانند برای یک دوره معالجه، جهت بستری‌شدن از مرخصی استفاده نمایند و در صورت نیاز به ادامه بستری بیش از یک ماه بنا به تشخیص بیمارستان و تائید پزشکی قانونی قابل تمدید است. در این صورت باید تاریخ و محل بستری مشخص گردد تا در صورت لزوم از طرف یگان حفاظت زندان بازدید و سرکشی به عمل آید.»
همچنین منابعی از استفاده‌ی مکرر زندانیان وابسته به حکومت از مرخصی‌های هفتگی و ماهانه خبر داده‌اند. مهدی هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی یکی از کسانی که هر دو هفته یکبار برای چند روزی از مرخصی زندان استفاده می‌کند.
با اینحال پرونده برخی مفسدان حتی به مرحله رسیدگی هم نمی‌رسد. نمونه آن امید اسدبیگی، مدیرعامل شرکت نیشکر هفت تپه که نام او در پرونده قربانعلی فرخزاد، مالک ماشین‌سازی تبریز و از متهمان اخلال ارزی به چشم می‌خورد. اسدبیگی در این پرونده سهمی ۷۰درصدی داشته اما با وجود اذعان قاضی دادگاه مبنی بر اینکه تحت تعقیب قضایی قرار دارد، فقط چند روزی بازداشت شد و اکنون آزادانه در رسانه‌ها مصاحبه می‌کند. اسدبیگی، کارفرمای نیشکر هفت‌تپه، اختلاسگر میلیاردی که هنوز روابطش با حاکمیت مشخص نیست، همچنان به مالکیت یک کارخانه عظیم با بیش از ۵ هزار پرسنل ادامه می‌دهد و کارگران را تهدید می‌کند.
درباره وضعیت لوکس زندان‌ها پیشتر گزارشی منتشر شده بود که ضمیمه کیفرخواست مسعود کاظمی، روزنامه‌نگار شد. گویا استراحتگاه لاکچری اوین، مزایایی چون مرخصی‌های طولانی و مکرر نیز دارد که نصیب دانه‌درشتها می‌شود.

🖌روزنامه‌نگاران مستقل ایران