اردوی کار: مدیرکل بازرسی وزرات کار آمار داده که طی سال جاری ۱۰ کارگر در واحدهای معدنی کشور جان خود را از دست دادند که بخش ناشی از حوادث معادن کشورطی سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن کاهش ۶۰ درصدی را نشان می‌دهد. اما این آمار دروغ است. جمع آوری خبرهای مربوط به مرگ و میر در معادن در چهار ماه اخیر از رسانه ها نشان می دهد که۱۸ معدنچی از ابتدای پاییز تا امروز جان خود را از دست داده اند. بنابراین چطور ممکن است آمار تلفات کل سال تا امروز در معادن کشور ۱۰ کارگر باشد؟

▪️ پزشکی قانونی کشور اعلام کرده که طی سه ماهه بهار سال جاری، ۴۲۱ نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند.

▪️از توضیحات غلامحسین عشقی کارشناس ارشد ایمنی و بهداشت کار چنین برمی آید که پنهان کاری صاحبان معادن خصوصی در خصوص حوادث کار در این معادن، بیمه نبودن کارگران این معادن، نبود یک سامانه ثبت حوادث کار در کشور از دلایل غیرواقعی بودن آمارهای وزارت کار است.

▪️وقتی تعداد آمار مرگ در معادن ۱۰ کارگر اعلام می‌شود، خود گویای این مسئله است که حقوقی مثل مستمری بازنشستگی و دیه و ... هم ممکن است ضایع شده باشد. پنهانکاری در این مورد بیشتر حق کارگران را ضایع می‌کند.

▪️مشروح گزارش امروز دوشنبه 30 دی  مریم وحیدیان در باره سوانح کار معادن، آمارهای رسمی غیرواقعی، مستندات رسانه ای و گفتگو با کارشناس ایمنی و بهداشت کار را در لینک زیر بخوانید:
https://www.ilna.news/fa/tiny/news-861827

@ordoyekar